Felgyorsult világunkban egyre több munkavállaló szembesül azzal, hogy elérte a teljesítőképessége határát, kiégett. De mit is jelent ez pontosan? A cikksorozat első részben a kiégéssel mint jelenséggel foglalkozom, a második részben pedig gyakorlati tanácsokat adok arra vonatkozóan, hogy mit lehet tenni ellene.
A kiégés fogalmát Herbert Freudenberger pszichológus használta először egy 1974-ben megjelent tanulmányában. A kifejezést a következőképpen definiálta: „A szakmai élet által okozott szellemi és fizikai kimerültség állapota”.
Mindenki szembesült már azokkal a nehézségekkel munkája során, hogy nagyon elfáradt, pihennie kell, fásult, a kiégés jele lehet azonban, ha ez az érzés gyakran ismétlődik. Kevesen tudják, hogy a kiégés egy lassú folyamat. Az első fázisban a munkavállaló igyekszik minél pontosabban, jobban dolgozni, egyre többet ad bele a munkájába. Itt még nem tapasztal problémát, de aztán azt veszi észre, hogy egyre kevésbé ,,bírja a tempót” (második fázis), fokozatosan csökken a teljesítménye és hatékonysága, míg végül már a munka gondolatától is gyomorgörcse van (harmadik fázis).
A kiégés tipikus tünetei a munka előtti és utáni fáradtság, alvási nehézségek, érzelmi, fizikai, kognitív kimerültség, az utolsó erőtartalékok felélése. Ekkor már a megszokott feladatok is nehézséget okoznak, nincs bennük öröm. Az érintett közömbössé és türelmetlenné válik még a szerettei iránt is, majd teljes apátia is bekövetkezhet, amikor minden motiváció elveszik, és az ember legszívesebben egyedül lenne, képtelen a munkán kívül más tevékenységre. A kiégést felgyorsíthatják olyan egyéni tényezők is, mint egy rossz párkapcsolat vagy mérgező munkahelyi közeg. Sok esetben a kiégés olyan rossz szokásokhoz is vezethet, mint a dohányzás, alkohol és egyéb káros szenvedélyek, amikkel az érintett a nehézségei súlyát próbálja csökkenteni.
Fontos, hogy odafigyeljünk magunkra, megtanuljuk felismerni az intő jeleket.
A cikk második részében gyakorlati tanácsokat adok arra vonatkozóan, mit tehetünk a kiégés ellen.
Ha úgy érzi szüksége van segítségre a karrierjével kapcsolatban, keressen bizalommal!
További tippek/cikkek: itt olvashatóak!
- nem tudja, hogy kellene az álláskereséshez hozzáfogni,
- sok helyre pályázott már, de visszajelzést sem kap,
- nem boldogul az önéletrajzírással, motivációs levéllel,
- régóta állást keres, mégsem talál,
- nem biztos benne, hogy az Ön számára megfelelő úton halad.
Cím: 1085 Budapest, József krt. 17., I. emelet
          (24-es kapucsengő)
Telefonszám: +36 70 315 8908
E-mail: info@karrierkonzultacio.hu
LinkedIn: Birkás Ágnes
Tartalomkészítés: Rubicsek Máté
E-mail: mate.rubicsek@gmail.com
LinkedIn: Rubicsek Máté