Számtalan tanulmány és cikk jelent meg arról, hogy milyen a jó vezető, viszont az árnyoldalt, az úgynevezett toxikus főnök jelenségét kevésbé vagy szinte egyáltalán nem kutatták. A cikk első felében néhány példát hozok fel, ami a mérgező vezetőre jellemző, a másodikban pedig igyekszem megoldást találni a problémára.
Fontos foglalkoznunk a toxikus főnök jelenségével, ugyanis az általa teremtett légkör negatív hatással van a munkavállaló életére egészségi és magánéleti szempontból egyaránt, hiszen a felgyülemlett feszültséget hajlamos a közeli hozzátartozóin, például a családján kitölteni.
Sajnos viszonylag nehéz kutatási területről beszélünk, mert a viszonyrendszerek egyénenként eltérőek, így mindenkinek mást jelenthet a mérgező légkör. Tovább bonyolítja a dolgot, hogy a szennyező főnök a negatív tulajdonságai ellenére is lehet sikeres, születhetnek munkássága alatt a cégben kiemelkedő eredmények.
A teljesség igénye nélkül hozok néhány példát, amik a mérgező főnökökre jellemzőek, amennyiben egynél több állítás igaz, minél előbb megoldást kell találni a problémára.
Pozitív visszajelzés hiánya
Sokaknak ismerős lehet az, hogy a főnökük csak követel, kritizál, de a jó munkát nem ismeri el, mert az szerinte természetes. A pozitív visszajelzés hiánya szorongást és az önbizalom csökkenését idézheti elő.
Nem tartja tiszteletben a munkaidőt
Úgy gondolja, hogy a túlóra teljesen természetes és a munkavállalónak a nap minden percében, még munkaidőn kívül és hétvégén is készen kell állnia a feladatokra. Ha az érintett ezt szóváteszi, a főnök érzelmileg manipulálja, például azzal, hogy ő is rengeteget dolgozik a cégért, nincs egy szabad perce stb.
Pletykál
Amennyiben valakivel pletykálunk másokról, szinte biztosak lehetünk abban, hogy az illető rólunk is fog. Fontos odafigyelni rá, hogy kinek mit mondunk a munkahelyen.
Nem képes magát a helyzetünkbe képzelni
Megemlítünk neki bármilyen munkahelyi problémát és arra nem képes érdemben reagálni, indulatosan reagál vagy bagatellizálja.
Az általa vezetett részlegen nagy a fluktuáció
Ha senki nem marad hosszabb ideig a cégnél, az nem csak a munka jellegéből adódhat, hanem egy rossz főnökből vagy kollégából is.
A felsorolást még lehetne folytatni, hiszen a helyzetek egyediek, mindenkinek mást jelent a rossz munkahelyi közeg. Amennyiben úgy érzi, hogy bajban van és segítségre van szüksége, keressen meg, együtt megtaláljuk a megoldást!
További tippek/cikkek: itt olvashatóak!
- nem tudja, hogy kellene az álláskereséshez hozzáfogni,
- sok helyre pályázott már, de visszajelzést sem kap,
- nem boldogul az önéletrajzírással, motivációs levéllel,
- régóta állást keres, mégsem talál,
- nem biztos benne, hogy az Ön számára megfelelő úton halad.
Cím: 1085 Budapest, József krt. 17., I. emelet
          (24-es kapucsengő)
Telefonszám: +36 70 315 8908
E-mail: info@karrierkonzultacio.hu
LinkedIn: Birkás Ágnes
Tartalomkészítés: Rubicsek Máté
E-mail: mate.rubicsek@gmail.com
LinkedIn: Rubicsek Máté