Egy sikeres pályaorientációs döntés két alappilléren nyugszik. Az egyik az önismeret, a másik a pályaismeret. Egyik nélkül sem lehetséges megalapozott döntés. Az alábbi cikkben azokra a tényezőkre szeretném felhívni a figyelmet, amik elengedhetetlenek a megfelelő munka megtalálásához.
Sokan nem tudják, hogy mivel szeretnének foglalkozni, mihez van tehetségük, melyik területen helyezkednének el, mi lenne az a munka, amit szívesen végeznének. Ennek fő oka az, hogy még nem találták meg a számukra megfelelőt, és azt sem tudják, hogyan kezdjenek a kereséshez.
Kezdésnek jó, ha szétnéz a családi és baráti körében, kérdezzen meg rokonokat, ismerősöket, hogy mivel foglalkoznak. Ezekből a beszélgetésekből sok ötletet meríthet. Az emberek általában szeretnek magukról beszélni, biztos lehet benne, hogy el fogják halmozni információval.
Nagyon fontos a megfelelő önismeret. Ha ennek birtokában van, akkor már fél úton jár a sikerhez, de ha nem, akkor se essen kétségbe! Írja össze azokat a képességeit, amikben jónak tartja magát, munkaköröket, amiket szívesen végezne, és amelyekben érzése szerint évek múltán is megmaradna a motivációja. Fontos, hogy maradjon a realitás talaján, olyan ötletek kellenek, amelyek megvalósíthatóak.
Ha megtalálta azt a munkaterületet, amivel foglalkozni szeretne, akkor vegye sorra az adott pálya előnyeit és hátrányait – fontos, hogy megfelelő mérlegelést követően döntsön. Nézze meg a cégek álláshirdetésének feladatleírását, vegye sorra a munkához szükséges elvárt képzettséget és képességeket. Amennyiben valamelyikkel még nem rendelkezik az ott megnevezettek közül, akkor se essen kétségbe, mert tanfolyamon vagy autodidakta módon is fejlesztheti magát. Beléphet közösségi média oldalak szakmai csoportjaiba is, ahol már tapasztalt munkavállalókkal beszélgethet, olvashat hozzászólásokat, valamint elmehet olyan szakmai rendezvényekre, ahol a szakma vezető személyiségei adnak elő. A videómegosztó portálok is jó terepek a tanulásra, mert itt néhány óra leforgása alatt is jelentős mennyiségű, szakmával kapcsolatos ismeretre tehet szert. A konferenciák többségéről manapság már felvétel készül, továbbá dokumentumfilmeket is találhat az adott foglalkozásról.
Fontos megjegyezni, hogy a mai, felgyorsult világban többször is előfordulhat az, hogy munkahelyet vagy akár pályát váltunk, mert az aktuális munkakör már nem felel meg az igényeinknek, nem látunk benne több lehetőséget. A fentebb leírt módszerhez minden ilyen esetben visszatérhetünk.
Ha úgy érzi, a fent leírtak megvalósításához segítségre van szüksége, esetleg bizonytalan érdeklődési területei és képességei feltárásában, elképzelései mikéntjének megvalósításában, netán pályaismereti hiányosságai vannak, keressen bátran, szívesen segítek!
További tippek/cikkek: itt olvashatóak!
- nem tudja, hogy kellene az álláskereséshez hozzáfogni,
- sok helyre pályázott már, de visszajelzést sem kap,
- nem boldogul az önéletrajzírással, motivációs levéllel,
- régóta állást keres, mégsem talál,
- nem biztos benne, hogy az Ön számára megfelelő úton halad.
Cím: 1085 Budapest, József krt. 17., I. emelet
          (24-es kapucsengő)
Telefonszám: +36 70 315 8908
E-mail: info@karrierkonzultacio.hu
LinkedIn: Birkás Ágnes
Tartalomkészítés: Rubicsek Máté
E-mail: mate.rubicsek@gmail.com
LinkedIn: Rubicsek Máté